Mindnyájan érezzük: nagy dolgok történnek napjainkban. Érezzük ezt a munkahelyünkön. Érezzük, amikor a gyerekeinkkel beszélünk. Nem lehet nem észrevenni, amikor újságot olvasunk vagy híradót nézünk. Életünk annyi területen alakul át egyszerre, hogy beleszédülünk.
Thomas L. Friedman, a The New York Times publicistája és az És mégis lapos a Föld című bestseller szerzője szerint úgy tudunk boldogulni a 21. században, ha megértjük korunk legfontosabb erőtényezőinek egyidejű gyorsulási folyamatát. A Moore-törvény (technológia), a piac (globalizáció) és a természeti környezet romlása (éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése) öt kulcsfontosságú területet alakít át: a munkahelyeket, a politikát, a geopolitikát, az erkölcsi normákat és a közösségeket. Friedman feltárja a világunkat formáló folyamatokat, és elmagyarázza, miként hozhatjuk ki a legjobbat ezekből a változásokból, és azt is, hogyan tompíthatjuk a legrosszabb hatásokat.
A Köszönet a késésért jelenkori történelemkönyv, útmutató a gyorsulás korához. Friedman a védjegyévé vált életerővel, szellemességgel és optimizmussal mutatja meg, hogyan lehetünk úrrá a korunkra jellemző sokféle egyidejű nyomáson – ehhez az kell, hogy lelassuljunk egy kicsit, és ne féljünk a késéstől sem, mert a felszabaduló időt a munka, a politika és a közösségek újragondolására fordíthatjuk.